Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (İngilizce)

Fizyoterapistlik mesleği, hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında uzman bir hekimin tanısı sonrası kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını, ağrıyı, özrü ve yetenekleri, alana özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek, fonksiyonun, fonksiyonel kapasitenin ve yaşam kalitesinin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon program ve yaklaşımlarının, uygulanması ve sonuçlarının değerlendirilmesi konularında gerekli bilgi ve beceriyi kazanmış, mezuniyet sonrası eğitimler yada klinik çalışma ile özel ilgi alanlarında da faaliyet gösteren, mesleki özerkliğe sahip uzman sağlık personelidir. Fizyoterapistler aynı zamanda hareket ve fonksiyonun çeşitli nedenlerle tehdit edildiği bütün durumlarda hastalığın önlenmesi, bağımsız hareket ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin arttırılmasında koruyucu rehabilitasyon hizmeti vermektedirler.

Bölüm mezunları, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler. Mezunlar Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanının kapsadığı geniş alanlardan sadece birinde özelleşebilir ve özelleştikleri alanlara göre el terapisti, konuşma terapisti, spor fizyoterapisti, manuel terapist, osteopat, göğüs fizyoterapisti, lenf ödem terapisti gibi ünvanlara sahip olabilirler. Mezunlar ilgilendikleri bu alanlarda ulusal veya ulusalarası kapsamdaki kurs veya eğitimlere katılabilirler, lisansüstü eğitim görebilirler, akademik çalışma yapabilirler veya akademisyen olabilirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2020-2021
Puan Türü SAY
Eğitim Dili İngilizce
Hazırlık Zorunlu
Eğitim Süresi 5 Yıl
Kampüs Bilgisi 5.Levent

Bölüm Başkanın Mesajı

Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Programı, doğumsal/sonradan gelişen hastalık veya yaralanma nedenli bozulan ve kas ve iskelet sistemi hastalığı oluşan bireylere hekim tarafından tanısı konulan ve tedavisi belirlenen fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarını yürüten ve fizyoterapist olarak isimlendirilen sağlık personelini yetiştirir.

İnsan ortalama yaşam süresindeki artış, hastalıkların sağaltımındaki başarılı çalışmalar fizyoterapi ve rehabilitasyon gereksinimi olan bireylerin sayısını arttırmakta ve bu durum fizyoterapistlerin çalışma alanlarını da her geçen gün daha da fazla genişletmektedir.

Fizyoterapistlik eğitiminde, hastalıkların neden olduğu fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesi, bağımsızlık düzeyini arttırıcı egzersiz ve rehabilitasyon yaklaşımları, bireylerin yaşam kalitesinin arttırılması için tıbbi, sosyal, sportif ve mesleki eğitimler yanında rehabilitasyon tıbbının yenilikleri yer alır.

Fizyoterapistlik sabır, empati, yardımseverlik, iyi bir el becerisi gerektiren, hoşgörülü ve sorumluluk duygusu yüksek, ekip çalışmasına yatkın, sağlık alanına ilgi duyan bireyler için tatmin edici olup önümüzdeki yıllarda da potansiyeli çok yüksek bir meslek olarak tanımlanmaktadır.  Rehabilitasyon alanına ilgi duyan, fen bilimleri ile ilgili, sağlık kurumlarında sağlık çalışanı olmanın yanında kendi alanlarında akademik hedefleri olan gençleri bölümümüze bekliyoruz. 

Prof. Dr. Melek Güneş Yavuzer

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (İngilizce) V. Bölüm Başkanı